Haber

Mossad ajanı Eli Cohen’in son mesajı yaklaşık 60 yıl sonra kamuoyuna açıklandı.

İsrail dış istihbarat teşkilatı Mossad Lideri David Barnea, 18 Mayıs 1965’te Suriye’de yakalanıp idam edilen Mossad ajanı Eli Cohen’in son mesajını kamuoyuyla paylaştı.

İsrail dış istihbarat teşkilatı Mossad Lideri David Barnea, 1965’te Suriye’de yakalanıp idam edilen Mossad ajanı Eli Cohen’in anısına Herzliya’da kurulan Eli Cohen Müzesi’nin açılışında konuştu. En iyi ajanlarımızdan biri. Tarihin derinliklerinden bile bizi etkilemeye devam ediyor, savaşma ruhu, cesaret ve bağlılık aşılıyor. O sadece bugünün ajanlarına değil, tüm Mossad’a ilham kaynağı” dedi.

Cohen’in tutuklanma nedenine de değinen Barnea, Cohen’in çok fazla mesaj göndermesi ya da merkezin sürekli bilgi istemesi nedeniyle yakalanmadığını belirterek, Cohen’in mesajlarının Cohen’in düşman tarafından takip edilmesi ve yerinin tespit edilmesi sonucunda yakalandığını söyledi. Barnea, Cohen’in yaklaşık 60 yıl sonra İsrail makamlarına yazdığı son mesaj olan 19 Şubat 1965 tarihli telgrafı da açıklayarak, Cohen’in İsrail makamlarına “Genelkurmay toplantısına katıldığını” bildirdiğini bildirdi. Suriye Devlet Başkanı Emin el-Hafız, dün gece”. . Konuşmaya konu olan telgrafı müzeye bağışlayacaklarını belirten Barnea, Suriye’de idam edilen Cohen’in İsrail’e getirilmesi için çalışmalara devam edeceklerini bildirdi.

Dünyanın en ünlü casuslarından biri olan Eli Cohen, 1962-1965 yılları arasında Suriye’nin başkenti Şam’da Kemal Emin Sabit takma adıyla görev yaptı. İsrail’e Suriye hakkında bilgi. Cohen, yakalanmasının ardından 18 Mayıs 1965’te idam edildi. – TEL AVİV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu