Haber

YSK Başkanı: Muharrem İnce’nin çekilmesi ilk oylamadan sonra geçerli

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Lideri Ahmet Yener, ilgili yasa gereği Ülke Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmesinin ilk oylamanın ardından geçerli olduğunu belirterek, verilen oyların 1. onu bu süreçte “geçerli” saymak gerekir.

Yener basına yaptığı açıklamada, Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilme dilekçesinin dün Yüksek Seçim Kurulu’na ulaştığını bildirdi.

Kurul’un bugünkü toplantısı hakkında bilgi veren Yener, şu ifadeleri kullandı:

“Toplantı sonucunda 6271 sayılı Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu’nun 12’nci maddesinde yapılan cumhurbaşkanı adaylığı, aday listesinin Resmi Gazete’de ilanından sonra yapılan çekilmelerin geçerli olmayacağı ve ilgili 6271 sayılı Kanun’un maddeleri ve 298 sayılı Kanun’un ilgili maddeleri değerlendirilmiş, yapmış olduğu toplantı sonucunda Sayın Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmesinin 2011 yılında Meclisimiz ve Meclisimiz tarafından geçerli olduğuna oybirliği ile karar verilmiştir. 6271 sayılı Kanunun 12. maddesi uyarınca ilk oylama sonrasında Sayın Muharrem İnce’ye bu süreçte verilen oyların geçerli oy olarak kabul edilmesi gerektiği kanaatine varılmıştır.”

Seçimlerle ilgili tüm tedbirlerin alındığını vurgulayan Yener, basın mensuplarının sorusu üzerine şu anda sandıklarda rastgele bir değişiklik yapılmayacağını kaydetti.

savsathaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu