Haber

Uyuşturucu kullanıp annesini öldüren gence iyi halden indirim

Bursa’da uyuşturucu kullandıktan sonra annesini 27 kez bıçaklayan Yakup Babacan (28), tutuklu kaldığı davanın ilk duruşmasında indirimli müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Geçtiğimiz yıl temmuz ayında Osmangazi ilçesine bağlı Panayır Mahallesi’nde meydana gelen olayda, bir fabrikada işçi olarak çalışan Yakup Babacan, evde yalnızken uyuşturucu kullanmıştı. Uyuşturucunun etkisi altındayken dışarı çıktığında anne ve babasıyla tanıştı. Babacan çiftin yanına koşup, annesi Aynur Babacan’ı kapılarının önünde 27 yerinden bıçakladı. Karnına isabet eden, 4 kez kollarına ve 4 kez bacaklarına isabet eden 19 bıçak darbesiyle yaralanan Aynur Babacan, komşularının çağırdığı ambulansla Çekirge Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Evli ve 3 çocuk annesi Babacan kurtarılamadı. Olayın ardından yakalanıp gözaltına alınan Yakup Babacan tutuklandı.

“GİDEN ZAMAN GERİ GELMEZ”

Savcının soruşturmasının ardından hazırlanan iddianameyle Yakup Babacan hakkında ‘üst soya karşı canavarca hislerle öldürme’ suçundan Bursa 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Davanın ilk duruşmasına tutuklu sanığın yanı sıra babası Suphi Babacan (56) ve tarafların avukatları da katıldı. Yakup Babacan savunmasında kullandığı uyuşturucunun etkisiyle annesini öldürdüğünü ve bundan pişman olduğunu söyledi. Babacan, “Fabrikada işçi olarak çalışıyorum. Olay günü gece vardiyasından çıkmıştım. Annem ve babam mobilya taksitini ödemeye gittiği için evde yalnızdım. Bütün gün uyuyamadım. ve uyuşturucu kullanmıştı. Akşam dışarı çıktığımda annem ve babamın mobilya taksitini ödedikten sonra döndüğünü gördüm. Annemin yanına gelerek, “Bıçağı rastgele sapladım. Bunları uyuşturucu etkisi altında yaptım. Hakim gittikten sonra geri gelmez. Üzgünüm, pişmanım. Hapishanede kendimi asmak istedim ama engel oldular” dedi.

Mahkeme heyetinin yönelttiği soru üzerine Yakup Babacan, akıl sağlığının iyi olduğunu ve herhangi bir psikolojik sorununun bulunmadığını belirtti.

“OĞLUMUN ANNESİNİ ÖLDÜRDÜĞÜ ANLARI GÖRDÜĞÜMDE DIŞARI BAKIYORDUM”

Suphi Babacan, oğlunun eşini gözleri önünde bıçaklayarak öldürdüğünü belirterek, “O anları görünce şaşırdım. Çenem kilitlendi ve bayıldım. Annesini öldüren oğlumdan şikayetçiyim. cezalandırılmasını istedi.” dedi.

Mahkeme, suçu kanıtlanan Yakup Babacan’ı ‘üst soya karşı canavarca duygularla öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Kurul, sanığın duruşmadaki iyi halini dikkate alarak bu cezayı müebbet hapis cezasına indirdi ve tutukluluğunun devamına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu