Haber

PKK elebaşı Öcalan’ın avukatları olan 8 sanığın yargılandığı davada mütalaa verildi

PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın avukatları olan 8 sanığın yargılandığı davada, sanıklardan 4’ünün “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 15 yıl hapis cezasına çarptırılması talep edilirken, diğerleri beraat etti.

İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya çok sayıda sanık ve avukatları katıldı.

Duruşmada vakıfla ilgili mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, sanıklardan bazılarının PKK/KCK silahlı terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın vekilliğini üstlendiğini hatırlattı.

Mütalaada sanıkların, örgüt liderinin iletmek istediği talimat ve mesajları “avukat-müvekkil” ilişkisi adı altında örgütün açık hava alanına ilettikleri kaydedildi.

Mütalaada sanıkların terör örgütü elebaşı Öcalan’ı savunmak amacıyla örgütün faaliyetlerine tahsis edilen Asrın Hukuk Bürosu’nda buluştukları, sanıkların terör örgütü faaliyetlerini sürdürdükleri ifade edildi. bu büro aracılığı ile “yasal faaliyet” adı altında.

Mütalaada, sanıklardan 4’ünün “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması, 4 sanığın ise faili belli olmadığı için beraat etmesi istendi. İsnat edilen suç, sanık tarafından işlenmiştir.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar ve avukatlarına mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için süre vererek duruşmayı erteledi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, sanık avukatların İmralı Adası’nda PKK/KCK silahlı terör örgütünün “liderlik komitesinde” yer alan Abdullah Öcalan ile görüştükleri anlaşıldı. 12 Eylül-28 Kasım 2007 tarihleri ​​arasında Öcalan’ın bu görüşmelerde talimat verdiği öğrenildi. görüldüğü söyleniyor.

İddianamede, konuşmalarında Öcalan’ın avukatı rolünü üstlenen sanıkların, örgüt liderinin iletmek istediği örgütsel talimat ve mesajları, “avukat-” adı altında örgütün dışarıdaki açık alanına ilettikleri kaydedildi. müşteri “ilgisi, organizasyonun dış üyelerine. , Mahmut Taşçı, Mehmet Selim Okçuoğlu, Rezan Sarıca ve Suat Eren, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı.

oguzeli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu