Haber

Kayseri’de 15 askerin şehit olduğu terör saldırısının zanlıları hesap verdi

Kayseri’de 15 askerin şehit olduğu, 54 askerin de yaralandığı terör saldırısının 6. yılında 11 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.

17 Aralık 2016’da 1’inci Komando Tugay Komutanlığı askerlerinin halk otobüsüyle çarşıya giderken 17 Aralık 2016’da patlayıcı yüklü araçla gerçekleştirdiği terör saldırısı, tüm yaşananlara rağmen hafızalardaki tazeliğini koruyor. 6 yıllık kayıp.

Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 24 Ekim 2017’de başlayan ve 19 Nisan 2019’da sonuçlanan hain baskına ilişkin davada, baskının planlayıcısı olduğu belirtilen PKK üyesi Kenan Çiçek, ” Devletin birlik ve bütünlüğü”, “kasten öldürme”, “kasten öldürme”, “öldürmeye teşebbüs”, “tehlikeli madde bulundurmak” suçlarından 16’sı ağırlaştırılmış müebbet olmak üzere toplam 1119 yıl hapis cezasına çarptırıldı. silahlı terör örgütü üyeliği” ve “belgelerde sahtecilik”.

Sanıklardan 7’sini 2-7 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptıran, 10 sanığı ise delil yetersizliğinden beraat ettiren heyet, terör örgütü PKK’nın üst düzey sorumlularından. /KCK ve saldırı Kayseri’nin yanı sıra Ankara ve İstanbul’da. firari İshak Özçaktu ile PKK tarafından gerçekleştirilen bazı bombalı saldırıların emrini verdiği kaydedilen diğer firariler Ferhat Tekiner ve Sait Karabulut’un dosyalarının ayrıştırılmasına karar verdi.

Emri veren terörist etkisiz hale getirildi

İç güvenlik operasyonları kapsamında, Diyarbakır’ın kırsal kesimlerinde 19 Temmuz 2019’da İl Jandarma Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen havadan operasyonda etkisiz hale getirilen teröristlerden 2’sinin kırmızı kategoride olduğu belirlendi. Terör Suçundan Arananlar Listesi. Söz konusu teröristlerden “Erhan Garzan Porsipi” kod adlı İshak Özçaktu’nun örgütün sözde “Amed vilayeti” özel kuvvetlerinde görevli olduğu ve Ankara, Kayseri’de bazı bombalamalar talimatını verdiği belirlendi. ve istanbul

PKK’lı Tekiner MİT operasyonuyla yakalandı

Terör saldırısının faillerinden “Fırat/Botan” kod adlı PKK üyesi Ferhat Tekiner, 23 Ekim 2020’de Kuzey Irak’ta MİT operasyonunda yakalanarak Türkiye’ye getirildi.

Polisle işbirliği içinde düzenlenen operasyonda yakalanan Tekiner ve Diyarbakır’da sözleri doğrultusunda gözaltına alınan 4 kişi, götürüldükleri Kayseri’de tutuklandı.

Mütalaasını sunan Cumhuriyet Savcısı, Tekiner, BK ve MA’yı 15’er kez “kasten öldürme”, 54 kez “kasten öldürmeye teşebbüs”, “devletin birlik ve bütünlüğünü bozma” ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlarından suçladı. “, Polis memuru M.Ö. “silahlı terör örgütüne yardım” ve “suçluyu kayırma” suçlarından SA, “silahlı terör örgütüne yardım” ve “resmi belgede tahrifat”tan SA cezalarına çarptırılacak.

Yargıtay’dan kısmi onay

Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi, saldırıyı planlayan PKK’lı Çiçek’in aralarında bulunduğu 18’i sanık olmak üzere 9 sanık hakkındaki hükmünü onarken, asıl davada sanıklardan BK ve MA’nın da aralarında bulunduğu 9 sanığın evrakları tutuklandı. Her iki davada da yargılanan AA ve hayatını kaybeden AA. ancak, eksik soruşturma gerekçesiyle bozuldu.

Tekiner’in yargılandığı davayla birleştirilen 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada 11 sanık yargı önünde hesap veriyor.

Terör saldırısının tek firari zanlısı olan ve hakkında kırmızı bülten çıkarılan Sait Karabulut’un yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu