Ekonomi

EYT’lilerden maaş ve terfi kampanyası

Türkiye, yüzyılın en büyük felaketlerinden birinin yaşandığı 10 ilde yaraları sarmaya çalışıyor. Her yaştan vatandaş, bölgedeki kardeşleri için imkanlarını seferber etti. Sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde depremzedeler için yardım kampanyaları düzenleniyor.

Kimi parasıyla, kimi emeğiyle, kimi de eşyasıyla katkıda bulunuyor. İmkanı olan çok sayıda vatandaş bölgeye giderek depremzedelerin yanında yer alıyor. 100 bin vatandaş depremzedelerin yetim çocuklarına koruyucu aile olmak için başvuruda bulunuyor. Depremzedeler için harekete geçen vatandaşlar arasında çok sayıda EYT’li var. EYT’liler şu anda imkanlarıyla yardım kampanyalarına katılırken bir yandan da emeklilik hazırlıkları yapıyor.

Meclis bekleniyor

Deprem felaketinin ardından kapatılan Meclis, önümüzdeki hafta yeniden çalışmalarına başlayacak. Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş yaptığı açıklamada, “Deprem mağdurlarına yardım etmek, acılarını paylaşmak için milletvekillerimizi deprem bölgelerine gönderiyoruz. Bu nedenle TBMM’ye 21 Şubat’a kadar ara verme kararı aldık.”

Elitaş, “Meclis 21 Şubat Salı günü saat 15.00’ten itibaren gündemindeki kanun tekliflerini görüşmek üzere çalışmalarına devam edecek.” Bilindiği üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündemindeki önemli kanun tekliflerinden biri de EYT kanunudur. Yaklaşık 5 milyon vatandaşın beklediği yasa ile ilk etapta 2 milyon 250 bin vatandaş emeklilik hakkına kavuşacak. Bu vatandaşlar arasında deprem bölgesinde yaşayan çok sayıda EYT’li var.

Yasa çıktıktan sonra başvurular başlayacak ve Mart ayında ilk maaşlara zam yapılacak. Bu noktada EYT’liler depremzedeler için yeniden devreye alacak.

MESAJ GÖNDERİYORLAR

Depremin ardından yasanın çıkmasını bekleyen EYT’lilerden binlerce tebligat aldık. İmkanlarıyla bölgeye ışık olmaya koşan çok sayıda EYT’li, yasanın ardından önemli bir yardım sürecini başlatacak.

EYT’liler özellikle ilk maaşlarını bölgeye göndermek istiyor. Gelen mesajların birçoğu ilk maaşını bağışlamak istediğini söylerken, bir kısmı da 6 aylık maaşını göndermeyi düşündüğünü söylüyor. Bir yıl boyunca maaşından belli bir miktar kesip depremzedelere göndermek isteyen EYT’liler de var.

Bazı EYT’liler emeklilere verilen banka promosyonlarını bölgeye gönderilmek üzere davet ediyor. Nisan ayında verilecek bayram ikramiyelerini de depremzedelere göndermek isteyen çok sayıda EYT’li var.

KAYNAK: SABAH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu