Haber

CHP’li Sarıbal: “AK Parti 20 yıldır kuraklığı önleyecek adım atmadı”

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, AK Parti’nin iktidarda olduğu 20 yıldır kuraklığı önleyecek hiçbir adım atmadığını iddia etti.

Sarıbal, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Türkiye’de ciddi bir kuraklık yaşandığına dikkat çekti.

Meteorolojik kuraklığın tarımsal kuraklığa dönüştüğünü belirten Sarıbal, ülkedeki yağış miktarının bir önceki yıla göre yüzde 50 azaldığını söyledi.

Bu kuraklığın büyük bir risk ve tehlike oluşturduğunu ifade eden Sarıbal, “AK Parti 20 yıldır kuraklığı önlemek için herhangi bir adım atmadı. Sadece izledi ve günlük politikalarla günü geçirmeye çalıştı. Ormanlar ve meralar yüzünden bu oluyor. çoğalamıyor ve sanayinin atıkları düzgün bir şekilde çözülemiyor.Türkiye çok büyük bir ülke.İklim felaketiyle karşı karşıya.Umarım şubat,mart ve nisan yağmurlu olur da bu konuyu konuşmayız.Yoksa çok değerli sorunlar, özellikle içme suyu bizi bekliyor.” dedi.

Hükümetin tütün odaklı politikaları ve yasal düzenlemelerinin yerli tütüne darbe vurduğunu savunan Sarıbal, tütün üretiminin son 20 yılda yüzde 55 oranında azaldığını belirtti.

Türkiye tütün pazarına 9 büyük çok uluslu şirketin yön verdiğini belirten Sarıbal, “Kapitalizmin bizim gibi geri kalmış ülkelere dayattığı sömürü sistemi bu. Dünyanın en kaliteli tütünü olan Anadolu tütünü bloke edildi. Biz kurduk. bu firmaların çiftçiden istedikleri tütünü istedikleri fiyata alabilecekleri bir mekanizma.” sözlerini kullandı.

adapazari-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu