Haber

AGİT Seçim Gözlem Misyonu Başkanı Jan Petersen Ankara’da seçim sürecini izliyor

OyAnkara Kavaklıdere Ortaokulu’ndaki süreci takip eden Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konseyi (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi. OyTeftiş Heyeti Lideri ve Danimarka Büyükelçisi Jan Petersen, “6 haftadır, oy Yasal çerçeveleri, seçim kampanyalarını ve tarafların bu süreçteki faaliyetlerini takip eder, raporlamalarımızı yaparız. Sabah erken saatlerde başlayan gözlemlerimiz hem sayım sırasında hem de sonrasında devam edecek. Gözlemler tamamlandığında sizleri bilgilendireceğiz” dedi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konseyi (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi Seçim Gözlem Ekibi Lideri ve Danimarka Büyükelçisi Jan Petersen, cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerini Ankara’daki Kavaklıdere Ortaokulu’nda izledi. 7 Nisan 2023 tarihinden bu yana seçim sürecini gözlemleyen ve başkanlığını Danimarka Büyükelçisi Jan Petersen’in yaptığı heyet, 14 uzmandan oluşan ana kümeden oluşuyor. Sabah 08.00’de başlayan oy kullanma sürecini gözlemleyen ve süreç hakkında bilgi alan Petersen, şu açıklamayı yaptı:

“BÜTÜN ÜLKEDEKİ SÜRECİ TAKİP EDİYORUZ”

“6 haftadır bu ülkede seçimleri izlemek için bulunuyoruz. 6 haftadır Türkiye’deki yasal çerçeveleri, seçim kampanyalarını, seçim sürecindeki partilerin faaliyetlerini takip ediyoruz ve yapıyoruz. Raporlarımızı bugün gözlem için buradayız.Yarın bu raporları açıklayacağız.Ülke çapında 200’den fazla Temsilcimiz ve iki milletvekilimiz var.Yani gözlem kurulu olarak 300’den fazla temsilcimiz var.Yapabilirim’ Ankara’da kaç temsilcimiz var demiyoruz ama tüm ülkede süreci takip ediyoruz.Sürecin sonuna kadar toplayabildiğimiz tüm bilgileri topladıktan sonra bilgi verebiliriz.Sabah erken saatlerde başlayan gözlemlerimiz hem devam edecek. nüfus sayımı sırasında ve sonrasında.Gözlemler tamamlandıktan sonra genel hatlarıyla bilgi vereceğiz.”

Petersen, “Süreçle ilgili endişeleriniz var mı?” sorusuna, “Basın açıklamamızla bunları öğreneceksiniz. Bu soruyu yanıtlamak yol gösterici bir yorumdur ve tarafsızlığımıza aykırıdır. Hepsini topladıktan sonra size bilgi verebiliriz.” Elimizden gelen bilgileri süreç sonuna kadar açıklayacağız” dedi.

Kaynak: ANKA / Siyaset

basaksehirajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu